Zakup mieszkania: oszczędności czy kredyt?

Zakup nieruchomości wiąże się z bardzo dużymi wydatkami: zaczynając od kosztów samego mieszkania, przez dopełnienie różnych formalności, aż po prace remontowe i zakup mebli oraz wyposażenia. Dla większości osób istnieją dwa główne rozwiązania zdobycia tych środków: wieloletnie oszczędzanie lub wzięcie kredytu.

Kredyt – nie taki straszny, jak go malują

Oczywiście, wzięcie kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami: kredyty są drogie, szczególnie w perspektywie kilkudziesięciu lat. Po 20 czy 30 latach spłacania kredytu może się okazać, że wpłaciliśmy do banku nawet kilkadziesiąt procent więcej niż początkowa kwota kredytu. Musimy jednak rozpatrzyć oszczędzanie w kwestii ponoszenia opłat za wynajem. W przypadku niższych kredytów hipotecznych może okazać się, że miesięczna rata jest niższa niż comiesięczny wynajem mieszkania. Spłata kredytu mieszkaniowego jest też stosunkowo prosta: stała stawka sprawia, że łatwiej ją wpłacić do banku, niż w przypadku chęci oszczędzania przez wiele lat.

Oszczędzanie – kiedy warto je rozpatrzyć?

Oszczędzanie kilkuset tysięcy złotych jest niełatwym zadaniem nawet u osób, które zarabiają powyżej średniej krajowej. Warto to rozpatrzyć w momencie, gdy posiadamy już mieszkanie własnościowe i chcemy je zmienić na większe lub usytuowane w lepszej lokalizacji. Szczególnym przypadkiem, gdzie oszczędzanie jest dużo bardziej bezpieczne niż wzięcie kredytu hipotecznego, jest prowadzenie własnej działalności lub zróżnicowane zarobki w zależności od miesiąca. Wiązanie się kredytem w tym przypadku może być bardzo ryzykowne – spłata kredytu mieszkaniowego wiąże się ze stałym odprowadzaniem stosunkowo dużej sumy pieniędzy. Wśród osób młodych, które dopiero rozpoczynają życie na własną rękę, popularnym rozwiązaniem jest krótkotrwały (kilkuletni) wyjazd za granicę, który pozwala na zgromadzenie oszczędności wystarczających na zakup nieruchomości w ciągu kilku lat.

Mówi się, że najtrudniejszy jest zakup pierwszej nieruchomości. To z pewnością prawda: dysponując nawet niewielkim, tanim mieszkaniem, łatwiej możemy zgromadzić oszczędności (własnościowe mieszkania charakteryzują się stosunkowo niskim czynszem oraz brakiem dodatkowych opłat, które wynikają z wynajmu, a które mogą obejmować nawet 50% kosztów utrzymania). Dodatkowo nawet gdy nie dysponujemy całością kwoty do zakupu kolejnej nieruchomości, możemy sprzedać tę, którą już posiadamy. Łatwiej wziąć także całościowy kredyt hipoteczny mając mieszkanie – nawet, jeśli będzie ono przeznaczone na wynajem. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z zakupem nieruchomości, z pewnością warto rozważyć zakup tańszego i mniejszego mieszkania.

 

Author: nit-ek.pl