Wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Rynek wtórny nieruchomości oznacza wszelkie mieszkania i domy, które już wcześniej były zamieszkałe. Jego udział w całościowym rynku nieruchomości jest bardzo duży: wciąż częściej kupujemy mieszkania i domy z rynku wtórnego, niż pierwotnego. Jednak przed końcową decyzją o zakupie nieruchomości, warto zdawać sobie sprawę z wad i zalet nabycia wcześniej zamieszkałego mieszkania lub domu.

Wady nieruchomości z rynku wtórnego

Największą wadą zakupu wcześniej zamieszkałego mieszkania lub domu jest ich zdecydowanie gorszy stan niż w przypadku nowego budownictwa. Dotyczy to jednak nie tylko elewacji, ścian czy podłóg, ale przede wszystkim przestarzałych instalacji, które mogą nawet powodować zagrożenie. Dodatkowo w niemal każdym przypadku konieczny jest remont – choć zdarzają się wyjątkowe nieruchomości, w których można od razu zamieszkać, w większości przypadków powinniśmy spodziewać się choćby konieczności lekkiego odświeżenia. Decydując się na dom z rynku wtórnego szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na stan całego budynku i jakość użytych materiałów: każdy kolejny remont będziemy wykonywać na własną rękę, co może znacząco podnieść całkowite koszty doprowadzenia nieruchomości do dobrego stanu.

Zalety nieruchomości z rynku wtórnego

Z pewnością największą zaletą zakupu nieruchomości z rynku wtórnego jest czas oczekiwania na wprowadzenie się. Decydując się na dom zbudowany od podstaw, musimy liczyć się z wieloma miesiącami prac budowlanych. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego czas oczekiwania również może sięgać nawet roku – mieszkania te często są kupowane już na etapie wystawienia projektów od firmy deweloperskiej. Formalności związane z zakupem mieszkania lub domu z rynku wtórnego możemy załatwić w ciągu kilku dni. Zaletą nieruchomości wcześniej zamieszkałych jest także ich cena – zdecydowanie niższa od zakupu mieszkań lub domów od dewelopera. Często nieruchomości z rynku wtórnego posiadają zdecydowanie lepszą lokalizację (centra miast, zabytkowe dzielnice, duże osiedla), dodatkowo możemy liczyć na więcej atrakcji czy punktów użytkowych w okolicy. Nowoczesne osiedla budowane są zwykle na obrzeżach miast, przez co zdecydowanie wydłuża się czas dotarcia do sklepów, miejsc pracy, przedszkoli czy szkół.

Decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by dokładnie sprawdzić stan całego domu lub mieszkania. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, którzy ocenią kondycję budynku i poszczególnych instalacji oraz wstępnie określą koszty poszczególnych napraw.

 

Author: nit-ek.pl