Jak umeblować mieszkanie w filozofii “less waste”?

Koncepcja “less waste” staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób stara się ograniczyć produkcję odpadów, w szczególności sztucznych. Aranżacja nowego mieszkania to najlepszy sposób na rozpoczęcie swojej przygody z filozofią “less waste”. Przedstawiamy 6 sposobów, które ułatwią wam ten proces!

1. Kupuj świadomie.

Nawet jeśli Twój budżet nie ucierpi przy zakupie kolejnego bibelotu, zastanów się, czy ta rzecz na pewno Ci jest potrzebna i czy posłuży Ci przez dłuższy czas. Nie tylko Twój portfel nie lubi, gdy kupujesz rzeczy, które szybko lądują w koszu – nie lubi tego także nasze środowisko.

2. Szukaj alternatywnych rozwiązań.

Plastik jest w naszym życiu każdego dnia – jednak w wielu przypadkach możesz go wyeliminować. Kupując akcesoria do domu wybieraj te, które tworzone są z naturalnych lub bardziej niż plastik odpornych materiałów. Możesz wykorzystać bambusowe lub drewniane akcesoria do domu, jak i produkty metalowe lub szklane, które mogą być łatwiej recyklingowane.

3. Stawiaj na jakość.

Wybieraj produkty, które cechują się wysoką jakością: w szczególności meble, które mogą Ci posłużyć przez wiele lat. Przykładowo mały, plastikowy stolik kawowy zastąp stolikiem z drewna – z pewnością wytrzyma kilka razy dłużej, a jego początkowo wyższa cena na pewno się z czasem zwróci.

4. Wybieraj produkty lokalne

Dbanie o środowisko to także robienie zakupów u lokalnych producentów: w końcu transport produktów z drugiego końca świata w dużym stopniu wpływa na naturę. Możesz wybierać produkty ręcznie robione lub takie, które wytwarzane są w małych zakładach pracy.

5. Dawaj rzeczom drugie życie

Część mebli czy akcesoriów możesz kupić (a nawet wziąć za darmo!) z drugiej ręki. Warto przeszukać lokalne grupy z ogłoszeniami. Często nawet zakup i odświeżenie drewnianych, dobrych jakościowo mebli z drugiej ręki będzie tańsze niż zakup podobnych produktów nowych. Oddać możesz także pozostałości po remoncie, nieużywane akcesoria, stare meble czy sprzęty.

6. Wprowadź rozwiązania ekologiczne

Remont lub umeblowanie mieszkania to doskonały moment na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do mieszkania. Możesz wykorzystać filtr do wody, dzięki której przestaniesz kupować wodę w plastikowych butelkach czy poszukać wygodnych sposobów na segregowanie wszystkich rodzajów śmieci.

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano – filozofia “less waste” to długotrwały proces, który polega na stopniowym ograniczaniu produkcji odpadów. Jego najważniejszą zasadą jest to, by wykorzystywać to, co się ma – a dopiero wówczas inwestować w nowe produkty, bardziej naturalne i mniej szkodliwe dla środowiska.

 

Author: nit-ek.pl