Znani hydraulicy – dwa ciekawe przykłady

Czym zajmuje się hydraulik?

Jak podaje Wikipedia hydraulik to ,,zawód związany z montażem, instalacją i naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Pochodzenie angielskiego wyrazu określającego przedstawiciela tego zawodu – “plumber” – ma swoje korzenie w czasach antycznych i jest związane z łacińskim terminem “plumbum”, określającym ołów. Rzymianie używali ołowiu do budowy rynien i rur spustowych.‘’

Znani hydraulicy – podstawowe fakty oraz zaskakujące ciekawostki

Pierwszym reprezentantem jest Thomas Crapper. Mężczyzna urodził się w 1836 lub 1837 w Yorkshire. Nie mamy dostępu do potwierdzonej informacji na ten temat. Natomiast zmarł 27 stycznia 1910. Hydraulik pochodzi z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna uważany jest za wynalazcę muszli klozetowej, jednak nie jest to prawdziwa informacja. W rzeczywistości Thomas Crapper jedynie udoskonalił i rozpropagował te urządzenia oraz opracował „Silent Valveless Water Waste Preventer” (w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego cichy pozbawiony fal mechanizm zapobiegający marnowaniu wody) czyli jak podaje internetowa encyklopedia Wikipedia ,,część mechanizmu spłuczki odpowiadającą za automatyczne zamknięcie przepływu wody’’. Crapper posiadał aż dziewięć patentów na technologie powiązane z instalacjami sanitarnymi. Jednak w przeciwieństwie do tego, co mówi popularne przekonanie – nie ma wśród nich samej muszli klozetowej.Oficjalne, potwierdzone źródła informacji mówią, że raz pierwszy zastosowano muszlę klozetową pod koniec XVI wieku.

Thomas Crapper rozpoczął swoją pierwszą pracę już w wieku 14 lat. Była to praca jako uczeń w warsztacie mistrza hydraulicznego w londyńskim Chelsea. Nie zabawił tam jednak długo. Już wkrótce zaczął samodzielną działalność. Otworzył swoje przedsiębiorstwo na Robert Street. Firma nazywała się Thomas Crapper Co. Ltd. Szybko nie obca stała mu się wszelaka kanalizacja. Mężczyzna był świetnym fachowcem. Szybko udało mu się zdobyć renomę. Był polecanym i lubianym wśród mieszkańców Londynu fachowcem.

Innym znanym hydraulikiem jest Henry John „Harry” Patch. Mężczyzna urodził się 17 czerwca 1898 we wsi Combe Down. Natomiast zmarł 25 lipca 2009 w Wells, w hrabstwie Somerset, w którym również się urodził, w którym leży jego rodzinna wieś. Henry Patch to brytyjski weteran I wojny światowej. Oprócz swoich dokonań na froncie, mężczyzna znany jest również z długowieczności.

Henry John był synem murarza Williama Patcha. W 1913, po zakończeniu szkoły rozpoczął praktykę u hydraulika w Bath. Ale już w październiku 1916 został powołany do służby wojskowej w kornwalijskim pułku piechoty. Został w nim pomocnikiem strzelca w baterii karabinów maszynowych Lewis. Walczył w bitwie pod Passchendaele. 22 września 1917 roku został ciężko ranny w pachwinę od wybuchu pocisku artyleryjskiego. Pod koniec 1917 roku udało mu się powrócić do Anglii. Po powrocie do zdrowia, w którym pomogła mu rekonwalescencja na wyspie Wight Henry John „Harry” Patch kontynuował pracę jako hydraulik w Bristolu. Z czasem został kierownikiem ekipy.

 

Author: nit-ek.pl