Kredyt hipoteczny: kiedy i jak go wziąć?

Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, która ma być przeznaczona na zakup nieruchomości. Jego istotną cechą jest fakt, że kredyt przyznawany jest jedynie na konkretny cel, a jego zabezpieczeniem jest hipoteka pod zakupywaną nieruchomość. Choć jest to długotrwałe zobowiązanie, często jest jedyną możliwością zakupu mieszkania lub domu. Kiedy i jak wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt mieszkaniowy – wady i zalety

Z pewnością największą zaletą wzięcia kredytu hipotecznego jest to, że w wyjątkowo krótkim czasie możemy dokonać zakupu własnego mieszkania lub domu. Dodatkowo kredyt mieszkaniowy rozłożony może być nawet na 30 lat, przez co raty są stosunkowo niskie i wygodne do spłaty. Niestety, musimy liczyć się z wysokimi kosztami wzięcia i utrzymania kredytu. Przeciętne RRSO kredytów hipotecznych to około 3%, co w przypadku zobowiązań zaciąganych na kilkadziesiąt lat, może wynosić nawet 50% kwoty netto kredytu – czyli tej, którą dostajemy na zakup nieruchomości. Aby dostać kredyt musimy również posiadać zdolność kredytową, która sprawdzana jest przez wybrany przez nas bank. Niestety, wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się także z koniecznością posiadania wkładu własnego (zwykle około 20% całkowitej kwoty kredytu).

Kredyt hipoteczny krok po kroku

1. Przeanalizuj przeciętne ceny nieruchomości – pozwoli Ci to na oszacowanie wartości potrzebnego kredytu, a także wysokości wkładu własnego.
2. Przejrzyj oferty banków – pamiętaj, że umowa kredytowa w poszczególnych bankach może się różnić. Możesz skorzystać z darmowych porównywarek internetowych, pośredników kredytowych lub przeanalizować oferty banków na własną rękę. Być może w banku, w którym na co dzień obracasz pieniędzmi, oferta dla stałych klientów jest bardziej atrakcyjna.
3. Zdobądź wymagane przez bank dokumenty. Mogą to być m. in. zaświadczenia o dochodach, akty notarialne związane z nabywaną nieruchomością czy podpisana umowa o pracę na czas nieokreślony.
4. Złóż wniosek w wybranych banku i czekaj na decyzję. Po pozytywnym rozpatrzeniu wnioski będziesz mógł uruchomić kredyt i korzystać ze środków na zakup nieruchomości.

Musisz pamiętać, że umowa kredytowa może mieć zawarte dodatkowe warunki, które musisz spełnić przez przyznaniem kredytu hipotecznego. Dodatkowo banki mogą mieć zróżnicowaną ofertę w stosunku do oferowanych produktów: pamiętaj, że koszt kredytu to nie jedyna rzecz, którą warto wziąć pod uwagę. Bank może oferować także takie zabezpieczenia jak zatrzymanie spłaty raty kredytowej na kilka miesięcy lub możliwość wcześniejszego spłacenia zobowiązania.

 

Author: nit-ek.pl