Dobrze przemyślany remont

W życiu każdego z nas przychodzi czas na remont. Nie ważne czy posiadamy prywatny dom czy mieszkanie ten etap w naszym życiu nas nie minie. Nawet, gdy wprowadziliśmy się do nowego lokum to i tak po kilku latach będzie ono się nadawało do delikatnego remontu. Nawet po kilku latach nasze ściany ( dokładnie kolor) wymaga odświeżenia. Zawsze widać na nich ślady użytkowania ( odbite palce koło kontaktów, poobijana delikatnie klatka schodowa lub korytarz, albo odciski małych rączek dzieciaków) to normalna rzecz, bo dom to nie muzeum, ale miejsce tętniące życiem.
Z efektów remontu zawsze się cieszymy, z jego trwania niekoniecznie. Wiąże się on z ciągłym kurzem, stukotem, wyłączeniem z użytku części naszego mieszkania, a to powoduje u nas irytację, stres i zdenerwowanie. Jednak każdy z nas musi to jakoś przetrwać. Dlatego, gdy planujemy gruntowny remont to najlepiej jeżeli oczywiście mamy taka możliwość na czas jego trwania przenieść się do rodziny lub znajomych. Zdecydowanie ułatwi to nam codzienne funkcjonowanie.

Budownictwo – niełatwy orzech do zgryzienia

Jest powiedzenie, że czasem lepiej wybudować od podstaw niż gruntownie remontować stary dom. Jednak budowa nowego budynku to też nie taka prosta sprawa. Zanim można przystąpić do stawiania wymarzonych murów musimy uzyskać szereg niezbędnych zgód i pozwoleń. A to niestety jest trochę czasochłonne. Ponadto podejmując się budowy jakiejkolwiek nieruchomości potrzebujemy do tego wyspecjalizowanych fachowców. Na naszym rynku jest wiele firm ogólnobudowlanych świadczących takie usługi, ale znalezienie naprawdę solidnych fachowców jest trudne. Inwestor nie koniecznie musi się znać na technologii budowlanej, dlatego wybierając firmę, która wykona naszą inwestycję powierzamy w jej ręce projekt i oczekujemy, że zostanie on w pełni odpowiednio wykonany ( z wszystkimi wytycznymi, normami).

Przygotowanie to podstawa

Decyzje o remoncie możemy co prawda podjąć z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę, jednak do jego wykonania powinniśmy się odpowiednio przygotować. Remont to nie tylko ogromne wyzwanie organizacyjne, ale także finansowe. Przed przystąpieniem do niego powinniśmy zrobić przede wszystkim wstępny kosztorys( materiały oraz robocizna), który pozwoli nam mniej więcej oszacować jaki budżet będziemy musieli przeznaczyć na jego wykonanie. Oczywiście zawsze musimy uwzględnić pewna rezerwę finansową, gdyby okazało się, że będą dodatkowe niespodziewane wydatki.
Gdy nie mamy możliwości wyprowadzenia się całkowicie z mieszkania na czas remontu ( zwłaszcza gruntownego) to powinniśmy zaplanować go na cieplejsze miesiące. Wtedy, gdy podczas zrywania kafelek lub innych głośnych prac budowlanych możemy po prostu udać się na zewnątrz np. pójść na spacer. Dodatnia temperatura będzie nam sprzyjała podczas wietrzenia mieszkania z zapachu farby czy innych emulsji bądź klei.
Jednak efekt końcowy prac remontowych potrafi wynagrodzić nam wszystkie niedogodności związane z tym przedsięwzięciem. W końcu cóż jest piękniejszego od spędzenia czasu w naszym wymarzonym wnętrzu.

 

Author: nit-ek.pl