Jak znaleźć wymarzone mieszkanie?

Znalezienie wymarzonego mieszkania, które spełni nasze wszystkie wymagania, to poważne zadanie, które może zająć nam nawet kilka miesięcy. Oto krótki poradnik, który pozwoli na uwzględnienie najważniejszych aspektów nieruchomości oraz pomoże w znalezieniu takiej, która stanie się naszym domem na wiele lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Nasze mieszkanie musi być wygodne i komfortowe – przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka głównych elementów, które będą warunkować naszą decyzję.

1. Stan techniczny. Zarówno nasze mieszkanie, jak i cały budynek, powinny być utrzymane w dobrym stanie. Od tego zależy szybkość przeprowadzenia remontu, jego końcowa cena, jak i również możliwość podwyższenia czynszu w przyszłości – musimy pamiętać, że koszty remontu części wspólnych (np. naprawy dachu, elewacji, instalacji wodno-kanalizacyjnej) są odprowadzane z funduszu remontowego, na który składają się wszyscy mieszkańcy.

2. Metraż i rozłożenie pomieszczeń. Często mówi się, że samo rozłożenie pomieszczeń jest dużo ważniejsze, niż metraż. To w rzeczywistości prawda: odpowiedni dostęp do poszczególnych części domu jest niezwykle ważny.

3. Występowanie dodatkowych pomieszczeń, takich jak balkon, strych, piwnica.

4. Charakterystyka osiedla. Musimy zwrócić uwagę na liczbę miejsc parkingowych, dostęp do placów zabaw czy zazielenienie (które wpływa choćby na obniżenie temperatur podczas upalnego lata oraz polepszenie stanu powietrza).

5. Usytuowanie. Bliskość do sklepów, punktów rozrywkowych, szkół i przedszkoli oraz połączenie z innymi częściami miasta przy pomocy komunikacji miejskiej.

Gdzie szukać wymarzonego mieszkania?

Największą liczbę ogłoszeń znajdziemy w Internecie. Portal, na którym znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, może być zarówno specjalistyczny (poświęcony w całości nieruchomościom), jak i ogólny, w których wynajem i sprzedaż mieszkań jest jedynie częścią wszystkich ofert. Dobry portal powinien zapewniać szybki kontakt z właścicielami mieszkania, dzięki czemu możemy dopytać o interesujące nas szczegóły. Ogłoszenie powinno zawierać wszystkie elementy, które są istotne z punktu widzenia kupującego, jednak warto także przygotować sobie listę pytań do właścicieli. Ofert zakupu mieszkań możemy szukać także poprzez agencję pośrednictwa nieruchomości, która dysponuje własną bazą mieszkań do zakupu. Jeśli interesują nas także nieruchomości z rynku pierwotnego, warto przyjrzeć się ofercie deweloperów z naszego miasta oraz okolic – być może obecnie trwają prace wykończeniowe nowych budynków mieszkalnych, wśród których znajdziemy nasze wymarzone mieszkanie.

 

Author: nit-ek.pl