Trudności finansowe można pokonać

Nowe mieszkanie to nie tylko radość. To także wiele zmartwień i problemów administracyjnych, które rzadko kiedy nas nie atakują. Cóż. Warto to znieść, aby cieszyć się później z naszego nowego gniazdka. Wtedy jeszcze bardziej je docenimy. Co jest najtrudniejsze w tym wszystkim?

Pieniądze

Najtrudniejszą, a zarazem najważniejszą kwestią są pieniądze. Bez nich przecież nie kupimy mieszkania. No co zrobić? Możemy kombinować. Oszczędzamy, odkładamy, zbieramy pieniądze. Coś tam się w końcu uzbiera. Do tego często pytamy rodzinę czy znajomych. Fakt, może nam coś pożyczą, jednak przecież mieszkanie kosztuje sporo. Najlepszą opcją są chyba jednak kredyty mieszkaniowe. Jednak to też nie jest takie proste jak się wydaje.

Kredyt mieszkaniowy

Banki poszerzają ciągle swoją ofertę związaną z kredytami na mieszkanie. Dlaczego? Bo zainteresowanie ciągle rośnie, a kredyty są coraz częściej sprzedawanym produktem. Rynek związany ze sprzedażą nieruchomości kwitnie, ale przecież nie każdy posiada wystarczającą ilość pieniędzy. Banki to wykorzystują i zarabiają na udzieleniu nam kredytu długoterminowego. Mamy zobowiązanie na lata, jednak stajemy się właścicielami nowego mieszkania. Wysokość kredytu mieszkaniowego jest zależna przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej. Bank nie udzieli nam wyższego kredytu, niż takiego jaki będziemy w stanie spłacać. Inaczej bank straciłby tylko na całym interesie, a my zadłużylibyśmy się po uszy. Dlatego doradcy wyliczają nam zdolność kredytową i oceniają ile pieniędzy możemy uzyskać. Wszystko ma na celu bezpieczeństwo.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Musimy pamiętać o kilku kwestiach. Banki jako zabezpieczenie wykorzystują mieszkanie, które kupujemy. Stają się jego współwłaścicielami w czasie okresu kredytowania. Dlatego nie możemy w tym czasie na przykład sprzedać naszego mieszkania, jeśli ostatecznie byśmy się na to zdecydowali. Do tego koniecznie musimy być przygotowani na to, że wymagany będzie tak zwany wkład własny . Jest to około dziesięciu do dwudziestu procent wartości kupowanego mieszkania. I tu właśnie musimy wykorzystać nasze oszczędności czy pieniądze pożyczone od rodziny i znajomych. Wkład własny jest wymagany praktycznie zawsze, więc marne szanse na to, że jednak nas to ominie. Kiedyś istniała taka możliwość, jednak obecnie już się tego nie praktykuje.
Zakup mieszkania to przede wszystkim trudności finansowe, które jednak możemy pokonać. Warto, abyśmy po prostu byli na wszystko przygotowani i potrafili pozyskać odpowiednią ilość pieniędzy.

 

Author: nit-ek.pl