Styl rustykalny w Twoim salonie

Styl rustykalny charakteryzuje się wykorzystaniem naturalnych surowców w trakcie tworzenia aranżacji mieszkań. Słowo pochodzi z języka angielskiego, gdzie “rust” oznacza “sielski” – styl rustykalny przypomina więc nieco aranżacje tradycyjnych, wiejskich domostw. Powszechnie wykorzystuje się drewno i kamień, dominuje jasna kolorystyka ścian, szczególną uwagę przykłada się do akcesoriów i ozdób. Jak stworzyć rustykalną aranżację salony?

Naturalność to podstawa

W rustykalnym salonie powinny znajdować się meble wykonane z naturalnych materiałów. Zwykle wykorzystuje się niemalowane drewno, dominują proste wzory i faktury umeblowania. Jeśli chcemy nadać wyjątkowy, rustykalny wygląd salonowi, możemy zainwestować w antyki lub meble stylizowane na wiekowe. Rzadziej wykorzystuje się drewno malowane – zwykle na biały kolor, szczególnie w stylizacjach wnętrz, które wymagają rozjaśnienia. Do zdobień ścian możemy wykorzystać naturalny kamień lub wypalane cegły. Z pomocą przyjdą także tekstylia naturalne – wełna, bawełna, filc lub len, z których wykonywane są dywany, obrusy, bieżniki i narzuty. W aranżacjach rustykalnych unika się plastiku, metalu i szkła.

Akcesoria i ozdoby

W aranżacji wnętrz rustykalnych wykorzystuje się niewielkie ozdoby, stawia się na ich naturalność i umiar. Do spersonalizowania wnętrza możemy wykorzystać:

– rośliny zielone,
– suszone kwiaty i zioła,
– obrazy (zwykle sztuka ludowa),
– drewniane ozdoby i dodatki (np. pamiątki z podróży, drewniane ramki na zdjęcia, bibeloty),
– zegary stylizowane na antyki,
– rękodzieło (serwety, pamiątki, ozdoby, porcelana ręcznie malowana),
– tekstylia naturalne (dywany, poduszki, zasłony, narzuty).

Wnętrza rustykalne utrzymywane są zwykle w jasnej kolorystyce: dominują biel, beże i stonowane brązy. Aranżację możemy rozświetlić mocniejszym akcentem (np. zielenią). Z pomocą w utrzymaniu przestronności i jasności wnętrza, przyjdzie delikatne, stonowane oświetlenie: w salonach, poza głównym oświetleniem, wykorzystuje się również niewielkie lampy stojące i wiszące w tradycyjnym stylu.

Aranżacje rustykalne cieszą się coraz większą popularnością. Coraz chętniej wykorzystujemy naturalne materiały, by nadać wnętrzom sielski wygląd. Styl rustykalny jest także odpowiedzią na wciąż rozwijającą się modę na życie w stylu “less waste” – wysokiej jakości produkty, które wykonywane są przy użyciu naturalnych materiałów, pozwalają na ograniczenie produkowania odpadów oraz umożliwiają na użytkowanie ich przez wiele kolejnych lat.

 

Author: nit-ek.pl