Zakup mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?

Osoby, które poszukują idealnego mieszkania, często zastanawiają się, czy lepiej zainwestować w nowe mieszkanie rynku pierwotnego, czy zdecydować się na mieszkanie wcześniej zamieszkałe. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Mieszkania z rynku pierwotnego – wady i zalety

Mieszkania z rynku pierwotnego mają wiele zalet. Nowe budownictwo pozwala na zachowanie najwyższej jakości poszczególnych instalacji. Charakteryzują się również wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Budowa nowych budynków mieszkalnych jest zwykle bardziej zrównoważona: na nowoczesnych osiedlach znajdziemy większą liczbę miejsc parkingowych, zamknięte bramy, garaże dla mieszkańców i miejsca rekreacyjne (np. skwerki, place zabaw, ogródki). Choć cena mieszkań z rynku pierwotnego jest wyższa niż w przypadku starych mieszkań, możemy liczyć na niższy czynsz oraz bezawaryjność. Mieszkania te są również są łatwiejsze w aranżacji: puste, wykończone pomieszczenia zdecydowanie łatwiej zaaranżować niż te, które od lat były używane. Największą wadą poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym jest stosunkowo mała liczba nieruchomości już wykończonych i gotowych do zamieszkania, co może wiązać się z koniecznością oczekiwania na nasze mieszkanie nawet kilka lat.

Mieszkania z rynku wtórnego – wady i zalety

Do oczywistych zalet mieszkań z rynku wtórnego należy ich cena oraz duży wybór. Możemy znaleźć mieszkania, które różni styl elewacji, wielkość, rozkład pomieszczeń czy okolica. Mieszkania rynku wtórnego mają często lepszą lokalizację – nowoczesne osiedla budowane są zwykle na uboczu, natomiast w ścisłym centrum miast lub w zabytkowych dzielnicach znajdziemy jedynie stare budownictwo. Duża część z mieszkań jest w dobrym stanie – są gotowe do zamieszkania, a wszelkie remonty czy odświeżenia możemy wykonywać w dłuższej perspektywie czasu. Korzystając z rynku wtórnego musimy przede wszystkich zwrócić większą uwagę na jakość wykończenia, stan elewacji i instalacji – zależą od tego koszty, które będziemy musieli ponieść w trakcie dodatkowych napraw. Na starszych osiedlach często możemy spotkać bardzo małą liczbę miejsc parkingowych – to duży problem szczególnie w większych miejscowościach.

Zarówno rynek wtórny, jak i rynek pierwotny nowych mieszkań, mają swoje wady i zalety. Budowa nowych osiedli jest jednak coraz bardziej popularna, przez co prawdopodobnie nowe budownictwo będzie zyskiwać na coraz większej popularności, szczególnie u osób, które cenią sobie spokój i zamieszkanie z dala od centrum dużych miast.

 

Author: nit-ek.pl