Energetyczny dylemat

Energia – nieodłączny element naszego życia

Istnieje wiele sposobów pozyskiwania energii.Powstała w elektrowniach energia wykorzystywana jest na przykład podczas ogrzewania budynków mieszkalnych oraz publicznych, do wytwarzania energii elektrycznej używanej w wielu sprzętach (samochodach elektrycznych, akumulatorach…). Ciężko wyobrazić sobie współcześnie życie bez dostępu do energii elektrycznej, czy bez ocieplanych domów, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Wśród ogromnej ilości rozmaitych źródeł energii znajdują się liczne, znacznie różniące się od siebie propozycje. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, inne niestety powodują duże szkody ekologiczne, szkodzą naszej planecie. Istotną różnicą jest także cena energii pochodzącej z różnych źródeł – jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne; ceny części są o wiele bardziej korzystne niż reszty.Niektóre wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania ze strony użytkowników. Zarówno patrząc na to ze strony poszukiwań – łatwiej znaleźć przykładowo możliwość założenia na dom paneli fotowoltaicznych niż znaleźć ciekawe rozwiązania związane z pozyskiwaniem energii wodnej lub wiatrowej. Dlatego decydując czy będziemy ogrzewać dom warto przeanalizować wiele czynników. Obrane rozwiązanie powinno spełniać nasze wymagania. Ważne jest, aby było przemyślaną decyzją, a nie spontanicznym, niepopartym jakąkolwiek refleksją ”strzałem”. Ponadto warto zastanowić się jakie są nasze priorytety i czy nie bylibyśmy w stanie zrezygnować częściowo z własnej, wygody i komfortu i zdecydować się na jak najbardziej korzystne dla planety rozwiązanie. W tym celu należy zapoznać się z podziałem energii oraz dowiedzieć, które rozwiązania są najbardziej korzystne, interesujące nas i najłatwiejsze do wdrożenia.

Podział energii ze względu na jej pochodzenie

Jak podaje definicja z prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki platformy epodręczniki.pl ”Energetyka to dział przemysłu zajmujący się produkcją oraz dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dzieli się na:

energetykę konwencjonalną – wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej dzięki spalaniu paliw, którymi są na przykład węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz, biogazy, biomasa (roślinna i zwierzęca), torf, łupki bitumiczne;

energetykę niekonwencjonalną – pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł alternatywnych, np. wód płynących, wód geotermalnych, wiatru, Słońca, pływów morskich, reakcji jądrowych, ciepła otoczenia.”

Jak można się domyślić energetyka konwencjonalna jest zdecydowanie bardziej popularna. Dzieje się tak głównie z powodów ekonomicznych. Większość z nas posiada w domach piece, pompy ciepła, czy ogrzewanie gazowe. W zależności od tego czy mieszkamy w domkach jednorodzinnych, czy też wspólnotach mieszkaniowych w blokach jedne rozwiązania są bardziej popularne niż inne. W blokach częściej występują pompy ciepła, w domkach spotykamy raczej piece, często kaflowe, dość stare, nie zawsze odpowiadające wymogom.

 

Author: nit-ek.pl