Rynek nieruchomości w Polsce

W Polsce z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na mieszkania. Powodzeniem cieszą się nie tylko używane mieszkania, ale także nowe. Świadczy to o coraz lepszych naszych zarobkach, podniesieniu się jakości życia. Bardziej dostępniejsze są także kredyty na niskim oprocentowaniu, z których korzysta bardzo wiele młodych małżeństw. Dzięki takiej możliwości mogą pozwolić sobie na zakup wymarzonego gniazdka już na początku swojego wspólnego życia. Również wielu z nas przeprowadza się z wsi do miasta ze względów na swoją pracę. Liczy się dla nich szybki dojazd do miejsca pracy ( dobra lokalizacja mieszkania) oraz brak prac porządkowych związaniem z utrzymaniem domu ( np. koszenie trawnika, opał na zimę, ciągłe prace remontowo – porządkowe). Mieszkanie to także idealne rozwiązanie dla osób prowadzących bardzo szybki i pracowity tryb życia ( ciągłe wyjazdy służbowe, nie normowane godziny pracy), wtedy jest dla nas taką przystanią, w której możemy zregenerować siły przed kolejnym ciężkim dniem.

 

Biznes nieruchomości kwitnie. Największy ruch można zaobserwować zwłaszcza w większych miastach np. Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Łódź. Jest to związane przede wszystkim z dużą aglomeracją, wieloma miejscami prac oraz studentami. Coraz większa liczba studentów zamiast zakwaterować się na akademiku, wybiera możliwość wynajmu mieszkania. Wiąże się to z pewnego rodzaju spokojem życia codziennego, a wynajmując mieszkanie w więcej osób cena jest naprawdę przystępna jak na dzisiejsze czasy.

 

Również starsi ludzie często decydują się na zamieszkanie w mieście w małym przytulnym mieszkanku. Wiąże się to z większą dostępnością wielu niezbędnych instytucji dla seniora np. aptek, ośrodków zdrowia, sklepu spożywczego. Dla osób w starszym wieku to bardzo ważne, aby te punkty były w ich jak najbliższym otoczeniu, gdyż bardzo często z nich korzystają, a przemieszczanie się nie jest dla osoby w podeszłym wieku komfortowe. Ponadto mieszkanie nie wymaga wkładania aż tyle trudu w utrzymanie jak dom.
Rynek nieruchomości nigdy nie będzie martwy. Co najwyżej może mieć lepsze chwile lub gorsze, ale ludzie ciągle coś kupują, wynajmują, zamieniają. W tym biznesie zawsze coś się działo, dzieje i dziać będzie. Ponadto podejście ludzi młodych bardzo się zmienia. Chcą jak najszybciej się usamodzielnić, a wiąże się to z pójściem na swoje, czyli z opuszczeniem rodzinnego domu i kupnie lub wynajęciu swoich własnych czterech kątów. Jest to normalna kolej rzeczy w życiu każdego z nas.

 

Wzrost na mieszkania nowe najlepiej można zaobserwować podczas budowy nowych osiedli mieszkaniowych. Ciągle powstają nowe inwestycje, a mieszkania w nich wykupywane są jeszcze na etapie budowy przed ich oddaniem do użytkowania. Świadczy to o tym, że jak do tej pory rynek nieruchomości dobrze sobie radzi i jest w miarę stabilnym rynkiem. Oczywiście nigdy nie można przewidzieć jakiegoś kryzysu lub wyjątkowej sytuacji w państwie, która się odbije echem właśnie na nieruchomościach powodując, że biznes spowolnieje.

 

Author: nit-ek.pl