Magia domu

Czym dla człowieka może być dom? Dlaczego dobrze i bezpiecznie czujemy się w obrębie swoich czterech ścian?

Dom to nasza przestrzeń.
Dom stanowi schronienie, azyl.
Dom jest miejscem odpoczynku, relaksu.

Jest to przestrzeń, która jest symbolicznym ucieleśnieniem intymności. Miejscem, do którego wstęp mają jedynie nasi bliscy. W naszych domach lub mieszkaniach znajdują się zwykle jedynie dzielący z nami nasze cztery ściany inni członkowie rodziny, czy też przyjaciele i znajomi, których do siebie zapraszamy. (Choć nie jest to oczywiście zasada nie do złamania. Wiele osób żyje mieszkając z niezbyt dobrze nam znanymi współlokatorami.)

Przestrzeń domowa jako miejsce, o które trzeba dbać i się o nie troszczyć

Chęć posiadania własnego kąta jest wspólna dla nas wszystkich, jednak niekoniecznie jest tak także z chęcią dbania o posiadany domek jednorodzinny/ mieszkanie. Szkoda, bo naprawdę jest co robić – należy przecież zadbać o ogrom elementów.

Przykładowo koniecznym jest zainteresowanie się sposobem ogrzewania naszego domu. Istnieje wiele sposobów na ocieplanie posiadanego przez nas budynku. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, część niestety powoduje duże szkody ekologiczne. Jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne. Użytkowanie energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł (węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa, torf etc.) jest zwykle zdecydowanie tańsze niż korzystanie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (energia wiatrowa, wodna, słoneczna …) Innym istotnym elementem domu, takim na który warto zwrócić uwagę, jest także kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących do zbierania, transportu, unieszkodliwiania oraz odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych oraz ścieków deszczowych za pomocą kanałów ściekowych.” Dostęp oraz przepływ wody w układzie wewnętrznym są elementem, który nie tylko jest bardzo potrzebny, a jego brak bywa dotkliwy, ale także determinujący wysokość naszych rachunków.

Jako właściciele jakiejkolwiek nieruchomości musimy mieć świadomość, że konieczne jest przeprowadzanie różnych (w miarę regularnych) remontów i poprawek budowlanych. Należy przeprowadzać naprawy regularnie, nawet starając się utrzymywać domek jednorodzinny czy mieszkanie w stanie idealnym nie unikniemy pojawiających się zniszczeń, a remont to nieunikniona konieczność.

Skoro jak ustaliliśmy, że spędzamy tyle czasu w swoim mieszkaniu warto zadbać o odpowiedni wygląd wnętrz. Istnieją rozliczne pomysły na aranżacje wnętrz.

Przedstawiamy wybrane (podstawowe) style architektoniczne

Lista styli architektonicznych jest długa i różnorodna. Wymieniamy na przykład:
Styl skandynawski – prosty, jasny, zawierający wiele elementów związanych z naturą, przyrodą, zdominowany przez kolor biały
Styl klasyczny – stosuje się w nim głównie stonowane kolory, najczęściej ciepłe brązy i beże, charakteryzują go proste formy
Styl industrialny- stosuje się w nim stonowane kolory i surowe materiały
Styl eklektyczny – stanowi on mieszankę wielu nowoczesnych stylów architektonicznych

 

Author: nit-ek.pl