Gdzie kupić płytę OSB?

Płyta OSB to drewnopodobna płyta wiórowa, która powstała ze sprasowanych przy użyciu wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury wiór drzewnych (głównie pochodzących z sosny lub świerka). Wióry użyte w płycie mają długość około 10-14 centymetrów i grubość około 0,6 milimetra. Są połączone ze sobą żywicą melaminowo-uretanową, która ma minimalną zawartość formaldehydu.

Płyta OSB (z angielskiego Oriented Strand Board) zbudowana jest z trzech warstw starannie wyselekcjonowanych wiórów, które ułożone są różnie w zależności od warstwy. Dwie warstwy zewnętrzne składają się z wiór, które ułożone są w sposób równoległy do dłuższej krawędzi płyty. Za to wióry z warstwy wewnętrznej są do niej ułożone prostopadle.

Taka budowa czyni płytę OSB znacznie mocniejszą i sztywniejszą głównie w okolicach głównej osi. Powierzchnia płyty OSB jest nieco porowata, a jej krawędzie są frezowane na wpust i pióro lub całkowicie proste. Ma ogromne zastosowanie w budownictwie, wykończeniach wnętrz i w meblarstwie.

Płytę OSB zakupić można w większości dobrze zaopatrzonych sklepów budowlanych lub meblowych, a także w hurtowniach. Warto sprawdzić, która placówka posiada największy wybór wysokiej jakości płyt OSB, dzięki czemu uda się znaleźć taką, która jak najlepiej spełni oczekiwania i potrzeby danego domostwa.

Płyta OSB występuje bowiem w różnych wzorach, kolorach i rodzajach. Dostępne są na przykład płyty OSB-1,2,3,4, z których dwie pierwsze, przez połączenie żywiczne nie są odporne na wilgoć i powinny być stosowane wewnątrz budynków. Natomiast płyta OSB-3 i płyta OSB-4, dzięki swoim właściwościom, świetnie nadają się do używania na zewnątrz, gdyż są odporne na wilgotność i zniszczenia.

Płyta OSB posiada szerokie zastosowanie. Przydaje się w różnych pracach budowla -nych i remontowych. Cechuje ją atrakcyjna cena, a do tego trwałość i łatwość w obróbce i montażu. Wyróżnia się także korzystnymi parametrami cieplnymi i możliwością łączenia się z drewnem lub stalą. Znakomicie sprawdza się jako zamiennik litych desek lub sklejki.

Author: nit-ek.pl