Co jaki czas warto czyścić elewację?

Elewacja to stosunkowo duża powierzchnia, która pokrywa ściany zewnętrzne każdego budynku. Każdego dnia narażona jest na zabrudzenia, które związane są z uwarunkowaniami lokalizacyjnymi oraz warunkami atmosferycznymi. Wpływ na zabrudzenie elewacji ma między innymi lokalizacja w pobliżu szlaków komunikacyjnych, pól lub łąk, czy też w pobliżu zbiorników wodnych. Kolejne czynniki to między innymi bliskość zakładów produkcyjnych oraz opady atmosferyczne. Z każdym kolejnym dniem nasza elewacja przyjmuje kolejne zabrudzenia, które w efekcie mogą doprowadzić do powstania pleśni, grzybów oraz zaburzyć estetykę konstrukcji.

Wymienione wcześniej czynniki i zagrożenia sprawiają, czy bardzo ważną czynnością w pielęgnacji domu pozostaje czyszczenie elewacji. Ze względu na jej powierzchnię, bywa to praca zarówno czasochłonna oraz kapitałochłonna, w związku z tym warto sobie zadać pytanie, jak często czyścić elewację? Oczywiście w bardzo skrajnych przypadkach może być potrzebne coroczne gruntowne czyszczenie, jednak najczęściej możemy ograniczyć to do czyszczenia raz na kilka sezonów, co powinny być w zupełności wystarczające.

Co wpływa na częstotliwość mycia elewacji?

Zdecydowanie na to, jak często będziemy myć naszą elewację, wpływ będzie miała lokalizacja budynku. W przypadku położenia w bezpośrednim pobliżu lasu lub zbiorników wodnych, nasza elewacja przyjmuje dużo więcej wilgoci, przez co konieczne może być regularne coroczne czyszczenie we własnym zakresie oraz gruntowne czyszczenie elewacji co około 2-3 lata. Podobnie może wyglądać sytuacja w przypadku pobliskich pól i szlaków komunikacyjnych, dzięki którym elewacja przyjmuje bardzo dużą ilość kurzu każdego dnia.

Jeżeli jednak dom budynek znajduje się we względnej odległości od wymienionych powyżej czynników, a sama powierzchnia elewacji jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji i nie przyjmuje głęboko brudu, to może się okazać, że nie musimy robić tego tak często. Wtedy wystarczy powierzchowne sprzątania elewacji co 1-2 sezony, a gruntowne jej czyszczenie nawet po 5-6 latach lub więcej. Tak naprawdę warto stale monitorować poziom zabrudzenie elewacji, jej wilgoci oraz potencjału pojawienia się grzybów lub pleśni. Trzymanie ręki na pulsie pozwoli nam na zadbanie o estetykę i odpowiednią eksploatację elewacji.

Czyszczenie elewacji budynku jest czynnością bardzo czasochłonną. Do jej odmalowania warto zakupić kompresor Airbox, który przyspieszy i ułatwi prace. Wybór kompresora jest bardzo ważną decyzją. Należy zastanowić się, do jakich prac zostanie wykorzystane urządzenie i na tej podstawie dobrać model z odpowiednimi parametrami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz tutaj.

Author: nit-ek.pl