Woda – nieodłączny element życia człowieka

Woda stanowi nieodłączny element naszego życia. Nie tylko jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu ( nawadnianie), ale również bez niej normalne funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Budując dom zwłaszcza na terenach wiejskich już zaraz po zakupieniu działki zabiera się za wiercenie studni. Własna studnia na działce to podstawa, zwłaszcza podczas wznoszenia nowego budynku mieszkalnego. Mamy wtedy nieograniczony dostęp do wody, która jest niezbędna chociażby przy murowaniu lub polewaniu stropu.
Własna studnia jest dobrym rozwiązaniem nawet jeżeli mamy możliwość podpięcia się do wodociągów. Pozwoli nam zmniejszyć rachunki za pobór wody, gdyż możemy zrobić podpięcie do domu i używać zamiennie raz wody miejskiej a raz własnej ( w zależności od możliwości i stanu wody w naszej studni). Zabezpiecza nas to także w przypadku nagłej awarii wodociągów lub usterki, kiedy woda jest odcinana. W takiej sytuacji mamy zawsze alternatywę – własne źródło.

 

Wywiercenie studni wcale nie jest jednak takie proste. Najważniejsze to znaleźć odpowiednie miejsce na działce i nie chodzi tutaj tylko o dobre zagospodarowanie przestrzenne, ale przede wszystkim o to, aby trafić na dobre źródło wody. Można to zrobić samemu ( metoda tradycyjnej różdżki) lup poprosić o pomoc fachowca ( geofizyka).
Wyróżniamy dwa rodzaje studni:
• Kopana tradycyjna ( kręgi betonowe)
• Głębinowa

Jaki rodzaj studni wybrać

Jaki rodzaj studni wybierzemy uzależnione jest od wód gruntowych, a dokładniej od głębokości ich zalegania w podłożu oraz od jakości podłoża, przez które możemy się przebić. Wpływ ma również wydajność i jakość tych wód, zwłaszcza ich zdatność do spożycia oraz ogólna jakość.
Ujęcia wody kopane nie są zbyt głębokie. Są to najczęstsze studnie jakie kojarzymy zwłaszcza z dzieciństwa. Najczęściej sięga tylko kilka metrów pod powierzchnię terenu i ujmuje wodę z tzw. pierwszego, najpłytszego systemu wodonośnego. Znajduje się on zwykle bezpośrednio pod warstwą gleby, dlatego może zdarzyć się, że woda w takiej studni może być zanieczyszczona ( brak głębszej filtracji) np. poprzez przeniknięcie do wody zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Najczęściej są to azotany, wynika to ze stosowania dużej ilości nawozów sztucznych na terenach niedalekich od naszego ujęcia wody. Taka woda nie jest już zdatna do spożycia, ale może być przeznaczona do innych celów np. podlewania roślin w ogrodzie.
Studnie głębinowe to inaczej studnie wiercone lub rurowe. Aby wywiercić taka studnię należy użyć specjalnie przeznaczonej do tego wiertnicy. Są to znacznie głębsze studnie ( nawet nazwa na to wskazuje) niż kopane, bo ich głębokość może sięgać nawet kilkanaście metrów. W skład takiej studni wchodzą dwie rury : osłonową oraz filtracyjną. Jeżeli głębokość naszego odwiertu przekracza 8 metrów głębokości, wtedy dodatkowo na dnie studni musi zostać umieszczona dodatkowo jeszcze pompa tłocząca, bez niej zasysanie wody byłoby niemożliwe. Przy wykopie tego rodzaju studni musimy liczyć się z ciężkim sprzętem, który musi wkroczyć na teren naszej działki.

 

Author: nit-ek.pl