Własna cegiełka

W dzisiejszych czasach zaciąganie kredytu hipotecznego jest na porządku dziennym. Jest to swego rodzaju droga, która ma pomóc człowiekowi w kupieniu nieruchomości. Nikt w dobie kredytów nie myśli o tym, aby odkładać przez wiele lat pieniądze i dopiero wtedy kupić własne cztery ściany. Rzadko kiedy ktoś posiada umiejętność oszczędzania, ponieważ otaczający nas świat wymyśla dla nas coraz to nowsze potrzeby, które musimy zaspokoić, przez co pieniądze zamiast trafiać do skarbonki, znikają w zastraszającym tempie. Dlatego banki otworzyły przed ludźmi furtkę w postaci kredytu hipotecznego, dzięki czemu, każdy kto pragnie zakupić nieruchomość nie musi co chwila sobie czegoś odmawiać i odkładać zaoszczędzonych pieniędzy do skarpety, ale może spróbować swoich sił i zaciągnąć kredyt hipoteczny. Sprawia to, że upragniona nieruchomość nie jest odległym marzeniem, a ziszczającym się snem.

Krok po kroku.

Należy wiedzieć, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem szczególnego rodzaju. Ważną kwestią, o której należy wspomnieć, jest kwestia zabezpieczenia. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest hipoteka, co oznacza, że z momentem, w którym podmiot zaprzestaje spłaty rat kredytu, bank ma prawo przejąć nieruchomość, która ten kredyt zabezpiecza. Kolejną z cech charakterystycznych takiego kredytu jest to, że musi on posiadać jasno sprecyzowany cel. Jednakże nie oznacza to, że kredyt hipoteczny musi być brany konkretnie dla zakupu jakiejś nieruchomości. Równie dobrze może to być zakup jakiegoś terenu, czy też chęć przeprowadzenia remontu. Istotne jest tylko to, aby dokładnie określić na co chcemy przeznaczyć pieniądze. W zależności od celu można wyróżnić rodzaje kredytu hipotecznego takie jak: klasyczny kredyt hipoteczny, kredyt budowlano hipoteczny, kredyt konsolidacyjny, kredyt refinansowy.

Koszty składające się na całość.

Na wysokość kredytu hipotecznego ma wpływ bardzo dużo elementów. Jest to oczywiście oprocentowanie, które jak wiadomo różni się w zależności od banku i niekoniecznie jest stałe; od opłaty przygotowawczej i prowizji, które reguluje się zazwyczaj na samym początku, a zależą one między innymi od wysokości samego kredytu; od składki ubezpieczeniowej, a także od wkładu własnego, który jest bardzo istotnym składnikiem. Od niego zależy przede wszystkim suma kredyt- wraz ze wzrostem wkładu własnego zmniejsza się suma kredytu, a co w związku z tym zmniejszeniu ulega wartość raty.

Co może wspomóc kredytobiorcę?

Nie da się ukryć, że wkład własny sprawa wielu osobom kłopot. Jeszcze do końca 2016 roku była szansa na otrzymanie kredytu z wkładem własnym wynoszącym 15%, dzisiaj wkład własny musi wynosić 20%. Wkładem własnym nie mogą być środki uzyskane dzięki pożyczce, czy otrzymaniu innego kredytu. Wkład własny może pochodzić z darowizny, ale również może to być inna nieruchomość lub też działka budowlana. Banki dają jeszcze jedna opcję, a mianowicie wkład własny wynoszący 10% o ile podmiot wykupi dodatkowe ubezpieczenie. Jak widać jest wiele dróg, które mogą pomóc osiągnąć wymarzony cel.

Author: nit-ek.pl