Rodzaje nitownic. Jaka nitownica do domu, jaka do użytku profesjonalnego?

Kompletujesz narzędzia do swojego domowego warsztatu? A może prowadzisz firmę budowlaną i zastanawiasz się, co jeszcze mogłoby usprawnić prace? Mamy dzisiaj dla Ciebie kilka podpowiedzi, dzięki którym wybór nitownicy do domu oraz do użytku profesjonalnego stanie się znacznie prostszy.

Nitownica – kiedy potrzebna?

Choć nitownica nie jest tak znanym i popularnym narzędziem jak wiertarko-wkrętarka czy szlifierka, to w wielu sytuacjach jest niezbędna. Jak się pewnie domyślasz, służy do nitowania, czyli mechanicznego połączenia elementów przy pomocy nitów.

Najczęściej nitowanie znajduje zastosowanie w przypadku takich materiałów jak blachy, tworzywa sztuczne czy skóry. Nitownica może być używana zarówno przez hobbystów, majsterkowiczów, jak i przez budowlańców oraz w przemyśle.

Tylko w zależności od tego, do czego ma być wykorzystana, wyróżnia się kilka rodzajów nitownic. Są narzędzia ręczne, elektryczne i pneumatyczne, które zaraz omówimy. Nitownice sprawdzisz w profesjonalnym sklepie jak incop.pl, dlatego jeśli jesteś ciekaw ich budowy, sposobu użytkowania oraz ceny, możesz to wszystko szybko zweryfikować. A my już przejdziemy do tego, czym charakteryzują się poszczególne typy nitownic.

Nitownice ręczne

Nitownica ręczna jest najprostszym narzędziem. Zwykle wykorzystywana jest przez amatorów, chociaż może mieć także profesjonalne zastosowanie, np. w budownictwie. Podczas nitowania konieczne jest użycie siły, a także każdy nit trzeba zacisnąć osobno, co sprawia, że cały proces się wydłuża, po pewnym czasie może stać się uciążliwy. Z drugiej strony nitownica ręczna jest narzędziem precyzyjnym, pozwala na wykonanie dokładnego i wytrzymałego łączenia. Warto ją wybrać wtedy, gdy takie prace wykonywane są niezbyt często lub w niedużym stopniu.

O jej zakupie mogą pomyśleć majsterkowicze, którzy chętnie zajmują się pracami modelarskimi i artystycznymi, ale też budowlańcy, którzy wykonują stelaże czy obudowy.

Nitownice elektryczne

Nitownice elektryczne mogą być akumulatorowe lub wymagać połączenia sieciowego. Są łatwiejsze i wygodniejsze w obsłudze niż nitownice ręczne. Nie wymagają od użytkownika użycia siły, ponadto znacznie przyśpieszają pracę. Zwykle decydują się na nie osoby pracujące na budowie.

Nitownice akumulatorowe są cięższe, bo sama bateria sporo waży. Ale dzięki temu można wykonywać łączenie w miejscach trudnodostępnych, także na wysokościach. To lepszy wybór niż nitownica podłączana do sieci, ponieważ ta może w dużym stopniu ograniczać funkcjonalność tego narzędzia.

Nitownice pneumatyczne

Najbardziej efektywne, jeśli chodzi o szybkość pracy, są nitownice pneumatyczne. One mają już profesjonalne zastosowanie, wykorzystywane są głównie w budownictwie i przemyśle. Posiadają dużą energię zaciskową, zapewniając tym samym mocne, wytrzymałe zamocowanie.

Najczęściej używane są na liniach produkcyjnych, gdy konieczne jest łączenie setek, tysięcy nitów. Potrzebują jednak dodatkowego osprzętu, co powoduje, że nie wszędzie praca z nimi będzie możliwa. W takich sytuacjach profesjonaliści sięgają po nitownice elektryczne.

Author: nit-ek.pl