Jak prasować poszczególne tkaniny?

Większość z nas nienawidzi prasowania: nic dziwnego, to w końcu regularna, czasem nawet kilkugodzinna czynność, która w dodatku wykonywana nieumiejętnie, przynosi więcej nerwów i rozczarowań. Warto jednak pamiętać, że niektóre tkaniny wymagają specjalnego traktowania – pomoże to w szybszym i bardziej skutecznym prasowaniu.

Dobre żelazko – połowa sukcesu

Dobre żelazko może znacznie ułatwić nam pracę. Najlepsze są te, które mają opcję prasowania parowego, dzięki czemu niektóre tkaniny będziemy mogli prasować bezdotykowo. Dodatkowo sprzęt powinien być zaopatrzony w dyfuzor wody (najlepiej kilkustopniowy), musi osiągać także jak najwyższe temperatury, dzięki czemu będziemy mogli dopasować odpowiednią temperaturę do rodzaju tkaniny.

Jak prasować poszczególne tkaniny?

1. Pralnia z usługą prasowania

Każda pralnia zapewnia dodatkową usługę prasowania. Z pewnością to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak jest równocześnie stosunkowo drogie. Do pralni oddajemy przede wszystkim kurtki i płaszcze, które wyprane w pralce mogą stracić swój pierwotny kształt oraz zdobyć nieatrakcyjne odciśnięcia i zagięcia. Do pralni możemy oddać także delikatne lub bardzo zdobione suknie, a także garnitury, marynarki i koszule.

2. Prasowanie delikatnych tkanin

Delikatne tkaniny najlepiej prasować gdy są lekko wilgotne lub spryskać je dyfuzorem przed prasowaniem. Pomaga to nie tylko zniwelować zagniecenia, ale również chroni tekstylia przed zmechaceniem i stopieniem. Ciemne lub delikatne tkaniny prasuje się wyłącznie na lewej stronie, co pozwala uniknąć powstania dodatkowych śladów.

3. Wełna

Wełna nie wymaga prasowania jeśli była prana ręcznie, a następnie dobrze odciśnięta i wywieszona. Cienkie, wełniane ubrania prasujemy na mokro na lewej stronie, jednak unikamy przesuwania żelazkiem po włóknach (zamiast tego przykłada się je do poszczególnych części tkaniny).

4. Bawełna

Prasowanie bawełny wymaga temperatury między 150 a 180 stopni oraz powinno odbywać się na lewej stronie tkaniny.

5. Prasowanie tkanin sztucznych

Sztuczne włókna (np. poliester) powinny być prasowane w temperaturze 90-100 stopni, dzięki czemu unikniemy topienia i przypaleń materiału. Sztuczne materiały mają jednak jedną niepowtarzalną zaletę: przy odpowiednim suszeniu możemy uniknąć prasowania.

Bez względu jednak na rodzaj tkaniny, najlepiej korzystać z porad na metce. Zawiera ona informację o temperaturze prasowania, jak i o rodzaju prania czy innych zabiegach pielęgnacyjnych, które nie uszkodzą tkaniny.

 

Author: nit-ek.pl