Awarie instalacji w mieszkaniu: jak sobie z nimi radzić?

Usterki różnych instalacji – gazowej, hydraulicznej lub elektrycznej – mogą się przytrafić każdemu. Z niektórymi awariami możemy poradzić sobie na własną rękę – niestety, część z nich wymaga fachowej pomocy specjalistów.

Awarie instalacji elektrycznej

Najczęstszym problemem w dostawie prądu jest przeciążenie sieci elektrycznej, spowodowane zwykle nadmiernym wykorzystywaniem różnych urządzeń elektrycznych w jednym momencie. Z wybiciem bezpiecznika prądu z łatwością możemy poradzić sobie sami. Przy zachowaniu należytych środków ostrożności bez problemy wymienimy także gniazdka lub włączniki światła. Duże usterki wymagają jednak skorzystania z pomocy osoby z odpowiednimi uprawnieniami – pozwala to nie tylko na uzyskanie gwarancji bezpieczeństwa, ale również stanowi zabezpieczenie w firmach ubezpieczeniowych w przypadku jakiegokolwiek wypadku.

Awarie instalacji hydraulicznych

Mieszkania położone w jednym pionie korzystają z jednej sieci hydraulicznej – oznacza to, że awaria sieci hydraulicznej na jednym piętrze, może spowodować problemy wszystkich lokatorów. Najskuteczniejszym sposobem walki z usterkami jest ich unikanie: zamontowanie specjalnych sitek w umywalkach i wannie oraz nie wrzucanie do ubikacji innych materiałów niż papier toaletowy. Zdarzają się jednak usterki, które nie wynikają z naszego zaniedbania i cechują zwykle cieknięciem wody. W przypadku niewielkich awarii, takich jak zniszczenie uszczelki lub zatkanie rury odpływowej, możemy na własną rękę poradzić sobie z wymianą poszczególnych części instalacji. Z pomocą mogą przyjść nam także usługi hydrauliczne, które świadczone są przez wykwalifikowanych fachowców. Usługi hydrauliczne sprawdzą się przede wszystkim w przypadku problemów z niewidocznymi częściami instalacji.

Awarie instalacji gazowej

Usterki instalacji gazowej mogą być szczególnie niebezpieczne. Wyciek gazu może doprowadzić nawet do wybuchu lub zatrucia lokatorów. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza instalacja gazowa nie działa odpowiednio. Warto przede wszystkim zadbać o regularne kontrole gazowników oraz wezwania fachowców przy każdym, najmniejszym podejrzeniu awarii. Zapewni to nam bezpieczeństwo oraz właściwe funkcjonowanie sprzętów gazowych.

W przypadku dużych awarii, które obejmują kilka mieszkań, z pewnością należy zgłosić problem do odpowiedniej spółdzielni lub do zarządcy nieruchomości. Umożliwia to sprawne i szybkie pozbycie się problemów oraz nie naraża lokatorów na dodatkowe koszty, które mogą być niezwykle wysokie w przypadku stwierdzenia poważnej usterki hydraulicznej, elektrycznej lub gazowej.

Author: nit-ek.pl